End Game: tvorba perfektního prostředí pro terénní motorku

před 5 roky
0

Terénní motocykl je jedním z nejrychlejších a nejhbitějších dopravních prostředků, které byly kdy v sérii Battlefield k vidění. V tomto článku nám analytička kontroly kvality Malin von Matern vysvětlí, proč je rozšíření End Game pro tuto motorku jako stvořené.

Ahoj, jsem Malin von Matern, analytička kontroly kvality ve studiu DICE. Když se při práci na rozšíření End Game ohlédnu do zpětného zrcátka, motorka je nesporně mým nejoblíbenějším dopravním prostředkem, pokud se chci někam dostat rychle a ještě se přitom parádně pobavit. Když mám trochu volného času, nahraji si jednu z map a zkouším, co s motorkou všechno dokážu. Prostě jen tak pro zábavu.

Když začínaly mít skoky na čtyřech nových mapách v rozšíření End Game jakousi formu, chtěla jsem se ujistit, aby tam nebyly jen tak nahodile umístěny. Chtěla jsem, aby do prostředí zapadaly přirozeně. Každý jednotlivý skok musí být autentický, zábavný a tak trochu bláznivý. Podívejte se na video níže, kde s motorkou testujeme pár skoků. Je to sranda.

Analytici kontroly kvality ve studiu DICE jsou specialisté, kteří se zaměřují především na to, jak se hra hraje z pohledu zákazníka a jak vše dohromady funguje. Na své pozici rovněž vypomáhám s vypilováváním různých prvků a vlastností hry a hledáním chyb z předchozích projektů a samozřejmě také hlídám, abychom nedělali žádné nové. Má práce na chystaném rozšíření End Game spočívá hlavně ve vylepšování skoků pro motorky, kterými se mapy jen hemží.

„Každý jednotlivý skok musí být autentický, zábavný a tak trochu bláznivý.“

První věci, které si možná všimnete, až si zahrajete na nových mapách, je, že skoky nevypadají na každé z nich vždy stejně. Například na mapě Operation Riverside jsou skoky velmi viditelné na pohled a často jsou vytvořeny z kovových ramp, kdežto na mapě Kiasar Railroad jsou skoky méně zjevné, kopírují charakter prostředí a jsou vytvořeny z dřevěných prken umístěných na hromadách hlíny. Tento typ skoků pobízí hráče, aby mapy prozkoumávali a zkoušeli je najít všechny.

Každý jednotlivý skok byl ručně vymodelován, aby bezchybně zapadl do prostředí, kde bude umístěn. Dali jsme si velmi záležet, aby skoky působily přirozeně místo toho, abychom se je pokoušeli silou nacpat tam, kam nepatří.

Operation Riverside je jednou ze čtyř map z rozšíření End Game. Najdete na ní spoustu skoků, které jsou jako šité pro novou a hbitou terénní motorku.

Od díry ke skoku
Při tvorbě skoků jsem úzcespolupracoval s návrháři a grafiky úrovní. Ti je nejprve vymysleli a umístili do prostředí a já je posléze otestoval, zda jsou vůbec proveditelné a zároveň obtížné tak akorát, aby to byla ještě zábava.

Vytváření dobře navržených a úspěšných skoků vyžaduje víc, než jen vytvořit v zemi díru nebo přidat nahodilou rampu k nějaké podpěře. Chcete-li vytvořit skok, který bude fungovat přesně tak, jak jste zamýšleli, musíte se ujistit, že pracujete s enginem fyziky tím správným způsobem. Musíte uvažovat skoro jako u stavby skutečného skoku. Pokud je příliš dlouhý nebo strmý, ztratíte rychlost, což pravděpodobně vyústí v nezdar. Bude pak pro hráče nezajímavý a lehce upadne v zapomnění. Uděláte-li jej příliš plochý, nebude to prostě taková zábava.

„Skoky byly pečlivě vymodelovány tak, aby si uchovaly ten úžasný nádech horské dráhy.“

Naučila jsem se, že hráči chtějí skoky s pěknou křivkou a dokážou napodobit přetížení, které by zažili při skocích v reálném světě. Křivka rovněž napomáhá motorce, aby si uchovala hybnost po celou dobu skoku, což je předpokladem pro famózní lety vzduchem. Vždy se rád podívám na videa ze sjezdů terénních motorek, čehož využívám při práci na skocích v rozšíření End Game, aby byly jak úžasné, tak zároveň realistické.

Dobrým případem skoku, který bylo takřka nemožné na začátku vývoje uspokojivě udělat, byla formace dvojitých skoků na mapě Operation Riverside. Skoky a místa dopadu na sebe patřičně nenavazovaly, což způsobovalo, že hráči při dopadu ošklivě bourali a končili mrtví. I řeka byla původně až příliš hluboká, takže hráči přicházeli o motorky, pokud byl jejich skok krátký. Po několika hodinách práce však byly skoky upraveny do současné podoby – jsou pečlivě vymodelovány tak, aby si uchovaly ten úžasný nádech horské dráhy a zároveň byly bezproblémově proveditelné.

Menší skoky jsme zkoušeli zapracovávat do hry na základě mnohdy šílených nápadů, kdy jsem s grafiky úrovní diskutovala o tom, kde by ten či onen skok mohl být zábavný. Mnoho z nich bylo odstraněno – jako ten, kdy jste mohli v jedné z prvních verzí mapy skákat přes přistávací plochu pro vrtulníky na americké základně – ale pár z nich lze ve hře stále najít.

Kvalitní skákání
Jedna věc, na kterou lze při tvorbě skoků velmi snadno zapomenout, je, že skok znamená víc než jen čas strávený ve vzduchu. Je to kombinace několika věcí: nájezdu, skoku samotného a dopadu.

Pokud nedáte hráči dostatek informací o skoku už při nájezdu, velmi snadno to může skončit nárazem do skály nebo stromu. Jako příklad tohoto problému si vezměme obrovský skok na mapě Operation Riverside, o kterém jsem se již zmiňoval. Když hráči přijížděli k druhému skoku z ruské strany řeky, mnoho z nich narazilo přímo do skály. Důvodem bylo, že skok samotný bránil hráčům ve výhledu, což je nutilo jen odhadovat, jak mají na skok najet. I ti, kteří na skok najížděli poněkolikáté (včetně mě), dělali stejné chyby, a to bez ohledu na hodiny, které jsem strávil jeho upravováním.

Smrtící past (vlevo), které se lze vyhnout vhodným umístěním stromu jako vizuálního ukazatele (vpravo).

Stejná smrtící past jako výše, tentokrát z pohledu první osoby.

Problém jsem vyřešila tak, že jsem hráči podvědomě pomohla držet se dál od skal. Mezi skok a skálu jsem umístil dostatečně vysoký strom, který byl viditelný už při nájezdu. Tato přírodní nápověda pak pomohla hráčům najet na skok tím správným směrem, a již brzy po této úpravě jsem si všimla, že takřka všichni zdolali skok úspěšně na první pokus.

Co mi osobně na těchto řešeních připadá úžasné, je fakt, že kdykoliv vjíždím na tento skok, málokdy si vlastně uvědomím, že ten strom tam je. Když se chystám skočit, prostě se jen automaticky držím od něho dál. Tyto malé detaily často představují rozdíly mezi selháním a úspěchem, a je proto úchvatné sledovat účinky, které mají na hráčovo chování.

Další důležitou věcí, kterou je nutné si pamatovat, je, že kromě spousty stráveného času při vlastním testování všech skoků potřebujete rovněž názory druhých. Často jsem se obracela na kolegy nebo jsem se prostě prošla po studiu během testování hry, abych viděla, jak hráči motorku používají a s jakými potížemi se potýkají při zkoušení skoků. Zpětná vazba od ostatních je nejlepším způsobem, jak se dozvědět, zda úpravy, které jste udělali, fungují podle očekávání.

Varování: Vzdušné kolize s jinými terénními motorkami mohou mít neblahý dopad na vaše zdraví.

Vzdor nebeským bohům
Zatímco mapy Operation Riverside a Kiasar Railroad vynikají počtem skoků, ty zbývající dvě – Nebandan Flats a Sabalan Pipeline – více otestují vaše dovednosti, které jste získali na skocích postavených na přírodním terénu. Osobně jsem zažila při testech na těchto mapách spoustu parádních „battlefielďáckých“ momentů. Znalost toho, co vše si s motorkou mohu dovolit, mi již několikrát zachránila krk. Nenechte se proto oklamat, pokud na těchto mapách nemůžete nějaký skok najít. Jsou tam, jen jsou trochu schované.

Můj osobní tip pro vás by byl následující: Způsob, jakým se ke skoku přibližujete, a co uděláte těsně před jeho provedením, výrazně ovlivňuje skok samotný. Na to je dobré pamatovat třeba v případě, když nechcete skok přestřelit a potřebujete naopak bezpečně dopadnout. Pokud si však chcete užít pořádný skok a strávit trochu toho času ve vzduchu s ptáky, nedotýkejte se zrychlení (což by motorku zvedlo na zadní), dokud se nedostanete na dva či tři metry od hrany skoku. To vám pomůže odlepit se od země a vy tak zažijete pořádný let. ;)

Další věcí, která stojí za zmínku, je, že spolucestující neznamenají váhu navíc, takže můžete skákat klidně spolu s přáteli! Pokud však zrychlujete a máte za sebou na motorce kamaráda, buďte opatrní. V případě, že byste vjeli mezi nepřátele, ztratil by prakticky možnost zaměřovat.

Osobně doufám, že jakmile dostanete příležitost poprvé se projet na motorce na nových mapách, užijete si stejnou porci zábavy, kterou jsem zažívala při tvorbě skoků já. Rovněž doufám, že jak skoky, tak i motorky samy vám pomohou při hledání nových způsobů boje.

Vzhůru do hry, užijte si zábavu – potkáme se na bojišti!

Malin von Matern („vonEdfa“)
Analytička kontroly kvality

Battlefield 3: End Game vyjde v březnu tohoto roku. Toto rozšíření můžete zakoupit na platformy PC, PlayStation 3 či Xbox 360, nebo získat zdarma a navíc s dvoutýdenním předstihem, pokud se stanete členem programu Battlefield 3: Premium.

Nejčtenější

Výběr