36 Boys Kreuzberg City
Tag: [36B] Web: Official website Fans: 5 Created: 2012-12-30

Platoon Presentation

36 Boys kuruluşu ve Kreuzberg City belgeseli :
http://www.aljazeera.com/programmes/aljazeeraworld/2012/12/2012122411620527434.html#.UNtTjime6zk.facebook

36 Boys Berlin'in Kreuzberg semtinde genç Türklerden oluşan bir çeteydi.

Çete 1980'lerin sonundan 1990'ların ortalarına kadar aktifdi. 300'e kadar kişiden oluşan çetede sadece Türk gençler değil diğer uyruklu gençlerde temsil etmişdir. Çetenin etkinlik oldu bölge Kottbusser Tor mahallesi etrafı ordan Naunynstraße sokağı ve Waldemarstraße sokağı arasındaki yerleşim alanlara uzanan Görlitzer Bahnhof tiren istasyonu dahi. Çete ismini Berlin'in eski semti Südost 36'dan almıştır. Çete'nin ismi aslen 2003'de emekli bir dededen bıçaklanan Attila Murat Aydın'ın aklına gelmiştir, kendisi Berlin'nin ilk rap sanatçılarından birisiydi.

Çete 1990'ların başında Jungfernheide parkında Naziler'le ve Skinheadler'le mahalle kavgaları yapmışdır. Çetenin diğer rakipleri ise Schlesisches Tor mahallesinden Warriors ve Wedding mahallesinden Black Panthers çeteleriydi. Kreuzberg'de 1 Mayıs İşçi Bayramı sırasında 36 Boys çetesi özerk gruplarıyla birleşmişdir, ittifak anlaşma nedeniyle uzun sürmemişdir. Çetenin graffitileri Berlin çapında çoğu yerlere dağıtılmışdır. Çetenin graffitileri Kreuzbergde işaret olarak kullanılmışdır.36 Boys çetesi yanı sıra orta yaşlı çoçuktan oluşan ve daha yüksek şiddet potansiyeli gösteren "36 Juniors" çeteside vardı.

Berlin senatosu 2007'de eski çete üyelerini "Kiezläufer" olarak çalışdırtmaya başlattı onların görevi şimdiki Kreuzbergin gençlerine her türlü konuda yardımcı olmak ve suçlardan uzak durmalarını sağlamak. Çetenin yoğun oldu Naunynstraße sokağı ve yan sokakları Berlin senatosu tarafından "tehlikeli bölge" olarak adlandırılmışdır.Çetenin çözülme nedeniyle eski üyeleri çeşitli yollara yönelmişdir. Kimisi cinai yollarda kalmışdır kimiside eskiden tek alman çete üyesi olan ve şimdiki aşçı Tim Raue gibi doğru yolları seçmişdir. Bazılarıda semt projelerinde ve gençlik merkezlerinde çalışmaktadır. Eski çete üyelerinden biri Sinan Tosun Kottbusser Tor mahallesinde bir giyim dükkânı sahipidir ve üzerinde 36 Boys simgesi olan kıyafetleri satmakdadır.Sinan'ın kardeşi profesyonel boksör Muzaffer Tosun eski üyelerdendir, rap sanatçısı Killa Hakan'da ve yazar, film yönetmeni ve medya pedagogu Neco Çelik'de eski çete üyelerinden biridir.

Medyada bir yabancı uyruklu prototip çete olarak tanımlanmışdır.


 

Platoon feed