Interfejs Mantle już dostępny w Battlefield 4

GladkiPL 10 lata temu
0

Nowa aktualizacja do Battlefield 4 zawiera Mantle, interfejs programowania aplikacji (API) opracowany wspólnie przez DICE i AMD. Gracze posiadający sprzęt o odpowiedniej specyfikacji mogą się spodziewać polepszenia wydajności gry. W niniejszym wpisie dyrektor techniczny Frostbite opowie Wam, co ten krok oznacza dla serii Battlefield.

Witajcie,

nazywam się Johan Andersson i jestem jednym z dyrektorów technicznych w zespole Frostbite. Mam dla wszystkich graczy Battlefield wspaniałą wiadomość: najnowsza aktualizacja wersji PC zawiera długo wyczekiwany mechanizm renderujący Frostbite wykorzystujący interfejs Mantle autorstwa AMD.

Mantle jest nowym niskopoziomowym graficznym interfejsem programowania aplikacji (API), który powstawał przez ostatnie 2 lata w ścisłej współpracy z AMD. Niesie on ogromne zmiany na lepsze dla programistów, ponieważ ułatwia im wykorzystanie do maksimum możliwości sprzętowych współczesnych kart graficznych.

Battlefield 4 w wersji PC jest już dość mocno zoptymalizowany przez DirectX 11 i DirectX 11.1, ale Mantle pozwolił nam na jeszcze więcej: udało nam się znacząco zmniejszyć obciążenie procesora renderingiem, rozdzielić potok renderowania równolegle na kilka rdzeni i zredukować narzut w wielu obszarach.

Największą poprawę wydajności widać w sytuacjach, gdy gra ograniczana jest przez wąskie gardło procesora, co bywa częste nawet przy bardzo szybkim sprzęcie. Zaradzenie tego typu problemom było jednym z głównych celów prac nad Mantle. Udało nam się również lepiej rozłożyć i zoptymalizować obciążenie karty graficznej. W rezultacie z włączoną obsługą Mantle gra działa lepiej w większości konfiguracji, zarówno na Windows 7, jak i na Windows 8!

Aktualizacja zawiera pierwszą wersję Mantle. Z upływem czasu będą pojawiać się kolejne, przygotowane specjalnie z myślą o poszczególnych konfiguracjach. Tymczasem jesteśmy bardzo zadowoleni z już osiągniętych efektów i myślimy, że Wy też zauważycie poprawę.

Poniżej znajdziecie informacje o tym, jak włączyć obsługę Mantle i jakie korzyści płyną z zastosowania nowego interfejsu grafiki.

JAK WŁĄCZYĆ OBSŁUGĘ MANTLE

Do obsługi Mantle konieczne są następujące elementy:
– sterowniki AMD Catalyst 14.1 Beta (do pobrania stąd)
– karta graficzna AMD Radeon GPU z architekturą Graphics Core Next
– Windows w wersji 64-bitowej (7, 8 lub 8.1)

Jeśli Wasz sprzęt spełnia powyższe warunki, w menu opcji graficznych w grze znajdziecie nową pozycję o nazwie Graficzne API, umożliwiającą przełączanie między obsługą DirectX 11 i Mantle (po zmianie ustawienia grę trzeba uruchomić ponownie).

Jeśli nie widać opcji Graphics API, oznacza to brak kompatybilności karty graficznej i sterownika. Gra będzie wtedy korzystać z DirectX 11.

TESTY WYDAJNOŚCI

W celu porównania wydajności gry z użyciem Mantle i DX11 wykonaliśmy kilka testów z Battlefield 4 na 3 różnych komputerach i w 3 różnych środowiskach.

Test 1: tryb jednoosobowy, niska specyfikacja
procesor/karta graficzna: AMD A10-7850K (APU Kaveri), 4 rdzenie o taktowaniu 3,7 GHz
Ustawienia: średnie, 1280 × 720
System: Windows 7 64-bitowy
Poziom: Singapur (plaża)
Ta lokalizacja mocno angażuje procesor, ponieważ wiele się tu dzieje, jednak główne obciążenie, zarówno z DX, jak i Mantle, przypada na kartę graficzną. Dzięki optymalizacji grafiki z użyciem Mantle udało się nam uzyskać zadowalającą poprawę wydajności.
Wyniki: 26,6 ms na klatkę -> 23,3 ms na klatkę = 14% szybciej

Test 2: konfiguracja standardowa, tryb wieloosobowy dla 64 graczy
Procesor: AMD FX-8350, 8 rdzeni taktowanych 4 GHz
Karta graficzna: AMD Radeon 7970 3 GB
Ustawienia: ultra, 1920 × 1080, 1 x MSAA
System: Windows 8 64-bitowy
Poziom: Oblężenie Szanghaju
Testy na tej mapie wykonaliśmy z użyciem „fałszywych“ 64 graczy, wykorzystywanych przez nas podczas wewnętrznych symulacji dużego obciążenia rozgrywką wieloosobową, aby uzyskać bardziej deterministyczne wyniki niż w przypadku rzeczywistej rozgrywki sieciowej. Obszerne mapy Battlefield z 64 graczami biorącymi udział w walce to bardzo wymagające środowisko dla procesora, dlatego to właśnie jego efektywność weryfikuje ten test.
Wyniki: 18,87 ms na klatkę -> 15,08 ms na klatkę = 25,1% szybciej

Test 3: najwyższa specyfikacja, tryb jednoosobowy, kilka kart graficznych
Procesor: Intel Core i7-3970x Extreme, 12 rdzeni logicznych taktowanych 3,5 GHz
karty graficzne: 2 x AMD Radeon R9 290x 4 GB
Ustawienia: ultra, 1920 × 1080, 4 x MSAA
System: Windows 8 64-bitowy
Poziom: Morze Południowochińskie (pokład uszkodzonego lotniskowca)
Ta lokalizacja z trybu jednoosobowego z uwagi na intensywną akcję mocno obciąża procesor i kartę graficzną. Test przeprowadzono na komputerze z najmocniejszym procesorem Intel i systemem Windows 8, który przy użyciu DirectX 11.1 stanowi najszybszą dostępną konfigurację. Mimo to podczas gry z ustawieniami ultra i rozdzielczością 1920 × 1080 procesorowi brakuje szybkości do ciągłej obsługi dwóch kart graficznych 290x, co skutkuje powstaniem wąskiego gardła. Dzięki użyciu Mantle nastąpiła znacząca poprawa wydajności.
Wyniki: 13,24 ms na klatkę -> 8,38 ms na klatkę = 58% szybciej

Oto podsumowanie wyników prób.

Test (1) niska specyfikacja, tryb 1-os. (2) tryb wieloos. dla 64 graczy (3) więcej niż 1 karta graficzna, tryb 1-os.
Procesor AMD A10-7850K (APU Kaveri), 4 rdzenie o taktowaniu 3,7 GHz AMD FX-8350, 8 rdzeni taktowanych 4 GHz Intel Core i7-3970x Extreme, 12 rdzeni logicznych taktowanych 3,5 GHz
Karta graficzna nie dotyczy AMD Radeon 7970 3 GB 2 x AMD Radeon R9 290x 4 GB
Ustawienia średnie, 1280 × 720 ultra, 1920 × 1080 ultra, 1920 × 1080, 4 x MSAA
System Windows 7 64-bitowy Windows 8 64-bitowy Windows 8 64-bitowy
Poziom Singapur Oblężenie Szanghaju Morze Południowochińskie
średnia DX11 26,6 ms na klatkę (37,6 kl./s) 18,87 ms na klatkę (52,9 kl./s) 13,24 ms na klatkę (78,4 kl./s)
średnia Mantle 23,3 ms na klatkę (43 kl./s) 15,08 ms na klatkę (66,3 kl./s) 8,38 ms na klatkę (121,5 kl./s)
Poprawa 14% szybciej 25,1% szybciej 58% szybciej

 

Powyższe wyniki odzwierciedlają działanie gry w konkretnych sytuacjach stanowiących duże obciążenie dla komputera. Trzeba jednak pamiętać, że konfiguracje procesora, karty graficznej i systemu mogą być różne, podobnie jak obciążenie w trakcie rozgrywki jedno- i wieloosobowej, dlatego niemożliwe jest podanie jednej, stałej wartości przyspieszenia zapewnianego przez użycie interfejsu Mantle.

Na szczęście szereg witryn wykonujących testy sprzętu PC zamierza przeprowadzić próby na Battlefield 4 z włączoną obsługą Mantle w celu sprawdzenia większej liczby konfiguracji i sytuacji w grze. Z pewnością wielu graczy Battlefield zrobi własne testy i podzieli się wynikami.

NARZĘDZIA SPRAWDZANIA WYDAJNOŚCI

Aby ułatwić mierzenie wydajności, dodaliśmy do konsoli gry nowe narzędzie rejestrujące parametry klatkowania na potrzeby późniejszej analizy. Do uruchomienia zapisu klatkowania wystarczy wprowadzić polecenie „PerfOverlay.FrameFileLogEnable 1“, a do zatrzymania zapisu — „PerfOverlay.FrameFileLogEnable 0“. Plik .csv z wynikami zlokalizowany jest w folderze Dokumenty/Battlefield 4 . Można go otworzyć i sporządzić z niego wykres w Excelu i innych programach odczytujących ten format. Inną przydatną komendą jest „Render.DrawScreenInfo 1“, dzięki której na ekranie będą wyświetlane dodatkowe informacje o konfiguracji procesora i karty graficznej, rozdzielczości oraz wykorzystywanym w danej chwili interfejsie (Mantle lub DirectX).

WASZE UWAGI

Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych odczuć dotyczących działania BF4 z interfejsem Mantle. Jeśli macie jakieś uwagi na temat wydajności lub ogólnie współpracy Mantle z BF4, podzielcie się nimi na forum Battlelog lub pod niniejszym wpisem.

Jeżeli z kolei napotkacie problemy z uruchomieniem obsługi Mantle, poinformujcie nas o tym za pośrednictwem answers.ea.com, abyśmy mogli przyjrzeć się im bliżej. W każdej chwili można powrócić do obsługi DirectX.

Zawarty w ostatniej aktualizacji interfejs Mantle to dopiero pierwsza wersja. Będziemy cały czas wsłuchiwać się w Wasze uwagi i pracować nad ulepszeniami, które trafią do kolejnych aktualizacji. Zamierzamy m.in. dodać funkcję poprawy płynności obrazu na komputerach z więcej niż jedną kartą graficzną oraz przeprowadzić kilka innych optymalizacji wydajności karty graficznej i pamięci.

Mam nadzieję, że tak jak my jesteście podekscytowani pojawieniem się interfejsu Mantle. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej, pytajcie poniżej, a my postaramy się odpowiedzieć Wam jak najlepiej.

Najważniejsze wiadomości

Przedstawiamy plutony
7 lata temu

Wyróżnione

Witamy na Battlefest
7 lata temu